Fisu soi

Taruksen partiomessua varten koottiin Fisu-niminen yhtye. Nyt viisi vuotta myöhemmin yhtye tekee jo toista levyään.

Fisu studiossa Helsingissä marraskuun lopulla.

Fisu studiossa Helsingissä marraskuun lopulla.

Sami Lehto ja Jura Männistö tarjoutuivat viisi vuotta sitten soittamaan Taruksen partiomessussa.

– Fisu-nimi oli Samin keksimä. Nimi on stadin murteen viittaus uskonnolliseen symboliin, kalaan, Männistö kertoo.

Taruksen jälkeen Fisu teki levyn partiomessusta ja keikkaili ahkerasti. Bändi on kiertänyt piirileireillä, Suurjuhlassa ja viimeksi Pohjanmaan Partiolaisten suurtapahtuma Myötäpäivillä. Fisun kokoonpano on pysynyt suunnilleen samana alusta asti. Laulajat Heidi Harju ja Sami Lehto, kitaristi Jura Männistö ja rumpali Jussi Verkkonen ovat kaikki partiolaisia.

– Ainoastaan basisti Panu Pentikäinen on niin sanotusti lainalla, mutta on soittanut kanssamme partiokeikoilla, Männistö kertoo.

Fisun musiikki on popia ja rockia ja enimmäkseen suomenkielistä. Muusikot ovat sovittaneet partiolauluja ja säveltäneet omia kappaleitaan messuun. Periaatteessa kaikesta voidaan sopia, kun keikkoja tilataan, ja bändi on valmis soittamaan melkein mitä tahansa.

Jura Männistöstä on mahtavaa, että hän pystyy tekemään partiossa sitä. mitä tekee kohtuullisen hyvin.

Jura Männistöstä on mahtavaa, että hän pystyy tekemään partiossa sitä. mitä tekee kohtuullisen hyvin.

– Partiotapahtumassa en ehkä soittaisi Baarikärpästä tai Rappiolla-biisiä, vaikka ne taitavat olla joissain Olarin Eräkotkien Lauluja-kirjoissa. Hommaan liittyy kuitenkin tietty kasvatuksellinen aste ja olemme esikuvia. Toki yritetämme olla avarakatseisia ja valita biisejä tilanteen mukaan, Männistö puntaroi.

13 tunnin soittoputki

Männistö on mielestään päässyt Fisun jäsenenä monipuolisille keikoille, jonne tavallisena bändinä ei ehkä pääsisi.

– Kun kyse ei ole liiketoiminnasta, motivaatio on ihan muissa asioissa. Sen takia tätä jaksaa.

Mieleenpainuvimmiksi keikoiksi hän nostaa keikan Taruksen johtajakahvilassa sekä laululiljan.

– Johtajakahvilassa yleisö oli loistava, vaikka keikka oli pieni eikä ehkä soitollisesti parhaasta päästä. Laululija taas oli raskas mutta hauska. Soitimme noin 13 tuntia putkeen.

Laululiljaa suoritti 70–80 partiolaista, jotka lauloivat 24 tuntia yhtä menoa. Fisu soitti mukana kolmetoista tuntia, kävi nukkumassa välissä ja palasi soittamaan vielä muutamaksi tunniksi.

Fisu haluaisi Kilkkeelle. Kuvassa yhtyeen laulaja Heidi Harju.

Fisu haluaisi Kilkkeelle. Kuvassa yhtyeen laulaja Heidi Harju.

Fisu on tarjoutunut leiribändiksi myös Kilkkeelle. Bändi soittaa ainakin jumalanpalveluksessa.

– Olemme äärimäisen kiinnostuneita leiribändin roolista Kilkkeellä. Mitään ei ole kuitenkaan vielä lyöty lukkoon.

Männistölle partiobändiura on ennen kaikkea tarjonnut mahdollisuuden löytää oman roolinsa.

– On palkitsevaa, että on löytänyt itse tehdyn pestin, jossa viihtyy aikuispartiolaisena.

Jussi Verkkonen hommissa.

Jussi Verkkonen hommissa.

Teksti: Liisa Lundell, kuvat: Thomas Miyauchi

Kommentit

Kommenttien lukemisen asetukset

Valitse, kuinka kommentit näytetään ja klikkaa "Tallenna asetukset".

HYVÄ FISUUU <3

Go Fisu go go! Mitenköhän saundi on kehittynyt maata kiertäessä? Taruksella taisi olla vielä vähän säröistä. :-)

Tässä yhteydessä pitää kehua leiribändiä, jonka kuulin piirileiri Aihkilla 2008. Ilmeisesti lähinnä Vartiovuoren Pojista koostuva yhtye soitti jotain lännen-Jukan ja mustan musiikin sekamelskalta kuulostavaa settiä, mutta se oli ihan riemuhauskaa! Ja sopi partioleirille. Popissa ja stadion-rockissa on se huono puoli, että niitä ei ole suunniteltu tanssittaviksi juurakoissa. Sen sijaan blues-henkinen yhteislaulatus on syntynyt pitkälti yhtä kurjissa olosuhteissa mitä joka kesä itse harrastamme :-) Ja se toimii!

Olisi myös hauskaa, jos Kilkkeellä pidettäisiin reivit :-a (Vaikka edes salaa! Luontoa varjellen toki)

Kirjoita uusi kommentti

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.