Kasvot

Meri-Tuuli Lindström suoritti sudenpentuna retkikokkimerkin tekemällä grillikastiketta.
Retkikokkimerkki antoi Meri-Tuuli Lindströmille peruseväät ruoanlaittoon, vaikka partioura jäi vain parin vuoden mittaiseksi.
Takavuosien MoonTV:n juontaja ehti Portugalissa asuessaan käydä parin vuoden ajan partiossa. Lippukunta oli englantilaista partio-ohjelmaa noudattava 1st Carcavelós (St. Julian's School) Pack. Se toimi Lindströmin käymän kansainvälisen koulun yhteydessä Lissabonin lähistöllä.
Moni muistaa Lindströmin MoonTV:n ja myöhemmin YLE:n musiikkiohjelmista. Portugalissa sudenpentujen kokouksissa musiikki kuitenkin aiheutti harmaita hiuksia.
– Joka kokouksen alussa laulettiin uskonnollinen laulu. Se ärsytti jo sen ikäisenä, Lindström muistelee.
MoonTV:n koekuvauksiin Lindström päätyi kaverinsa kannustamana.
Television juontotöiden näennäisen rentouden ja spontaaniuden taustalla piilee tarkkaa käsikirjoittamista ja tuntikausien suunnittelutyötä.
– Televisio-ohjelmien taustoissa työskentely on tosi mielenkiintoista. Ala on ehdoton, eikä mitään voi tehdä vasemmalla kädellä.
– Suoritin partiossa kaikkea sellaista, mitä oli helppo suorittaa, Lindström kertoo.
–Muistan, että kodinhoito- eli hostess-merkkiin kuului teen keittämistä ja tarjoilua sekä sängyn petausta. Suoritimme sen johtajan kotona, jossa jokainen sudenpentu vuorollaan petasi sängyn.
Partiossa Lindström oppi myös kokkaamisen alkeita.
– Retkikokkimerkin sain, kun tein grillikastiketta. Otin mukaan kaikkea, mitä kaapista löytyy, myös Maizenaa. Vein sen partiojohtajalle, joka lupasi maistaa tuotosta.
Televisiotöiden jälkeen Lindström oli mukana perustamassa Elokuvamuonitus Nakki -yhtiötä.
– Tv-toimittajan työtä ei voi tehdä valikoiden vain kiinnostavat jutut päältä. Ruoka on toinen juttu, joka kiinnostaa ja jonka osaan.
Firman perusajatuksena on tuoda tarjoilu juuri asiakkaan haluamaan paikkaan. Tarjoiluja onkin järjestetty niin eläintarhoissa kuin uimahalleissa.
– Cateringhommissa on hienoa, kun päätyy erikoisiin paikkoihin. Kerrankin ajettiin puolitoista tuntia ihanan kesämökin pihalle tekemään foodstylingia.
Lindströmin parhaisiin partiomuistoihin kuuluvat kokousten keksi- ja mehutarjoilut. Suomalaista metsäretkeilyä ei Portugalissa tunnettu, vaan retkipaikat olivat urbaanimmasta päästä.
– Kerran oltiin teltoissa koulun pihalla. Portugali on aika erityyppinen paikka kuin Suomi, Lindström kertoo.
Teksti: Jukka Hintikka, kuva: Meri-Tuuli Lindströmin henkilökohtainen arkisto

Kommentit
Mahtavaa, että Meri-Tuulista tehdään haastattelu, mutta eiköhän hänet muisteta nykyään parhaiten Köyhät ritarit -ohjelmasta (taustatyö..). Olisi myös ollut hauska saada häneltä jokin konkreettinen retkiresepti. Eikö toimittaja tajunnut kysyä vai oliko muita esteitä reseptin saamiseen?
Kirjoita uusi kommentti