Vegeateria, vegepäivä vai vegeleiri?
Viime kesänä kolmen lippukunnan yhteiskesäleirillä Kymenlaaksossa soijarouhe meni viikon ajan kevyesti jauhelihasta. Kilkkeelle harkitaan kasvisruokapäivää tai ainakin yhtä kasvisruoka-ateriaa ekologisuuden nimissä.

– Järjestely toteutettiin tavallaan kaikessa hiljaisuudessa. Leiripaikan kylmäsäilytystilat olivat melko alkeelliset ja tilaa ei ollut paljon. Siksi päädyimme ratkaisuun, että lihaa käytetään mahdollisimman vähän, leirinjohtaja Maria Rahkola miettii.
Toinen syy kasvisruoalle oli ekologisuus. Kasviruokaa ei mainostettu missään vaiheessa erityisen suureen ääneen leiriläisille.
Kukaan ei urputtanut
− En muista kenenkään valittaneen ruuasta, Rahkola sanoo.
Hän tosin uskoo, että leiriläiset eivät edes aina tajunneet syövänsä pelkkää kasvisruokaa. Yhtenä päivänä jauhelihaa muistuttavasta soijarouheesta tehtiin kastiketta makaroneille.
– Lapset varmaan olettivat, että ruoka oli jauhelihakastiketta. Tai ainakaan korviini ei kantautunut mitään mutinaa ruuasta, Rahkola kertoo.
Kilkkeen kasviruokapäivästä urputetaan jo nyt

– Itse olen ajatuksen kannalla, mutta tiedän, että monet vastustavat sitä täysin, Kilkkeen muonituspäällikkö Marja-Leena Räsänen sanoo.
Räsänen lähtisi ehkä hakemaan kompromissia niin, että vain jokin tietty ateria olisi lakto-ovovegetaristinen. Hän uskoo, että se olisi selkeä kannanotto ekologisuuden puolesta isolla leirillä. Kokonaisen kasviruokapäivään Räsänen ei usko, sillä hän epäilee sen saavan liikaa vastustusta osakseen.
– Monet pitävät kasvisruokaa yksinkertaisesti pahana. Jos tarjolla on vaikka pinaattikeittoa, on lähdettävä huoltoasemalle syömään. Toivon, ettei tämä olisi este kasvisaterian tarjoilulle, Räsänen linjaa.
Ei leikkelettä aamupalalla?
Kasvislounas tai kasvisaamiainen olisi Räsäsestä täysin mahdollinen järjestely Kilkkeellä. Aamupuuron kanssa tarjoiltaisiin marjoja ja mehukeittoja eikä leivän päälle sillä kertaa leikkelettä.
Räsänen syö itse paljon kasvisruokaa, muttei haluaa keskustella vaihtoehdoista tiiminsä kanssa ennen kuin päätös tehdään.
Kasvisruoan lisäksi muita eettisiä kysymyksiä on noussut esille Kilkkeen muonituksen suhteen. Järjestäjät muun muassa pohtivat, tarjoillaanko leirillä vain Reilun kaupan kahvia.
Kasvisruokapäivät puhuttavat myös muualla kuin Kilkkeellä. Helsingin kaupunginvaltuusto on päättänyt, että kouluissa tarjotaan yhtenä päivänä viikosta kasvisruokaa ilman liha- tai kalavaihtoehtoa. Kasvisruoalla ei niinkään haeta säästöjä, vaan kyse on enemmän kansansivistystyöstä ja ilmastoteosta.
Teksti: Liisa Lundell, kuvat: Joel Nykter

Kommentit
YK korjaa väitteitään lihansyönnin ilmastovaikutuksista
24.3.2010 10:04
Helsingin Sanomat
YK:n ruokajärjestö FAO joutuu korjaamaan väitteitään lihansyönnin vaikutuksista ilmaston lämpenemiseen.
FAO julkaisi vuonna 2006 raportin, jossa lihakarjan kasvatuksen laskettiin aiheuttavan peräti 18 prosenttia maailman kasvihuonekaasupäästöistä. Lukua on käytetty sen jälkeen muun muassa kasvisruokavalion ympäristöystävällisyyttä korostavissa kampanjoissa. Myös kansainvälisen ilmastopaneelin IPCC:n johto on siteerannut FAO:n prosentteja.
Tohtori Frank Mitloehner kalifornialaisesta UCD-yliopistosta kyseenalaisti lihantuotannon osuuden ilmaston lämpenemiseen Yhdysvaltain kemistien liiton vuosikokouksessa San Fransiscossa.
Mitloehnerin mukaan FAO:n raportissa on huomioitu tunnollisesti koko lihakarjan kasvatuksen tuotantoketju lannoitteiden valmistamisesta ruokapöytään saakka. Vertailulukuja ei kuitenkaan ole hankittu samalla tavalla, vaan niitä on otettu suoraan esimerkiksi IPCC:n raportista. Niinpä koko lihantuotantoketjun päästöjä on verrattu sellaisiin liikenteen päästöihin, joissa ovat mukana vain fossiilisten polttoaineiden osuus.
FAO:n raportin laadintaan osallistunut Pierre Gerber myönsi BBC:n haastattelussa Mitloehnerin väitteen oikeaksi. Gerberin mukaan FAO työstää parhaillaan tarkempaa raporttia, jonka pitäisi valmistua vuoden loppuun mennessä.
IPCC:n ilmastoraportti on joutunut kuluneena talvena ankaran kritiikin kohteeksi siitä löydettyjen virheiden vuoksi.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/YK+korjaa+v%C3%A4itteit%C3%A4%C3%A4n...
Kyllä varmasti tulee päänvaivaa leirikeittiöön myös partiolaisista, jotka ovat allergisia monille kasvikunnan tuotteille ja/tai gluteiinille. Itse tunnen ihmisiä, jotka eivät voi syödä (ovat allergisia) esimerkiksi joitakin juureksia, hedelmiä, vihanneksia, perunaa, joitakin viljoja... Voi olla, että tarvitaan leirikeittiön henkilökunnalta paljon aikaa ja vaivaa, että kaikille saadaan turvallinen ruoka (mikä on mielestäni tärkeintä). Totta on myös, että on joitakin, jotka eivät luontaisesti voi syödä lihaakaan.
Itsellänikin on allergioita, eikä edes erityisen vaikeita (koulussa ja kotona olen saanut ruokavalioni mukaista ruokaa), mutta silti joissakin partiotapahtumissa en ole saanut joillakin aterioilla/välipaloilla mitään korvaavaa tilalle, vaan olen ollut sitten ilman.
Paljon on hyviä kasvisruokia ja varmasti osa niistä ravitseviakin. Varmasti löytyy myös kompromisseja tilanteeseen.
Sinänsä en vastusta ideaa kasvisruokapäivästä/-aterioista - kommentteja on ollut paljon puolesta ja vastaan, mutta asiaa tulisi pohtia vielä pidemmälle moni asia huomioiden.
Jos joillakin on oikeus kasvisruokavalioon, niin miksei mulla voi olla oikeutta liharuokavalioon? Mun maha menee useimmista kasvisruuista ihan kuralle tai ilmalle, sille vaan en voi mitään...
Kilkeen ensimmäinen leirikirje: "Hiilijalanjälkeä pienennetään kasvisruokapäivällä."
Suomen Partiolaisten Yhteiskunnallisen toiminnan linjaukset:
http://www.partio.fi/Suomeksi/Aikuiset/Partiokasvatus/Partion_toimintamu...
Enoni kertoi silloisen partiohoitonsa olleen kuuntelemassa silloisen eli edellisen partiopuheenjohtajan esitelmään ym. dokumentista. Esim. "Luonto kuuluu kaikille" otsikon alaiset asiat on mietitty siten, että kaikki partiolaiset voivat niihin sitoutua. Vältetään ottamasta kantaa järjestönä ristiriitaisiin asioihin, jotka jakavat kenttää. Jokainen voi näihin sitten kasvavana yksilönä tai tolkullisena yhteiskunnan jäsenenä perehtyä ja ottaa kantaa.
Kasvisruoan syöminen Kilkkeellä olisi ok, kunhan se on taidolla suunniteltua ja tehtyä. Yleensä näin ei partiossa ole suuressa mittakaavassa.
Nyt järjestön projekti (joka lienee ohjelmavaliokunnan alainen) ottaa tällä järjestön linjauksia jyrkemmän kannan. Kenen on vastuu? Pitääkö ruveta adressia värkkäämään?
Tämänkin olisi voinnut hoitaa syöttämällä kaikille muutama kasvisruoka leirin aikana. Mutta ei, pitää päästä julistamaan!
Järjestön projekti, joka on
Alkaa jo kyllästyttämään tämä kasvisruokaväittely. Jos asiasta ei tehdä suurta haloota, kukaan ei huomaa valittaa. Kenelle tulisi mieleen valittaa "hei tässä ei oo lihaa!", jos sitä lihattomuutta ei erikseen toitoteta?
Esimerkiksi Jyväskylässä kouluruokien valmistaja on tehnyt oman linjauksensa kauan ennen Helsingin kaupunginvaltuutettuja ja tarjoavat kerran viikossa pelkkää kasvisruokaa, mm. pinaattilettuja ja juustosalaattia, kasviskiusausta, kasvissosekeittoa tai pinaattikeittoa kananmunalla. Leiriolosuhteissa pelkkä kasvissosekeitto ei riitä, mutta jos lisäkkeenä on tarpeeksi ruisleipää ja juustoa, ei voi kyllä kukaan valittaa nälkää.
Kilkkeellä mahdolliselta kuulostaisi parina päivänä yhden lihaa-aterian korvaaminen kasvisruualla. Molempien lämpimien ruokien korvaaminen kuulostaa liian hyvältä, ja voisi täydellisille lihansyöjille aiheuttaa liikaa mielipahaa. Kirjoituksessa mainittu aamupala on varmastikin ensimmäisiä, jossa lihatonta ruokaa ei edes huomaisi. Ellei sitä tosiaan torvista toitettaisi: "Huomatkaapas nyt kun ollaan ekologisia, tää on sitä kasvisruokaa!"
Meillä ainakin kaikilla retkillä ja leireillä aamupalalla ei ole leivän päällä leikkelettä, vaan juustoa. Ja tämä ei ole mikään linjaus, vaan vain tapa, jota ei ole sen kummemmin kukaan ajatellut. Eikä vielä ole kukaan vastaan purnannut...
Ja vielä soijan korvaamisesta jauhelihana. Meillä kokeiltiin edellisellä lippukuntaretkellä ja lapset eivät huomanneet mitään eroa. Vasta jotkut yli 18-vuotiaat tekivät asiasta ongelman valittamalla pahaa makua. On meillä vanhoilla ja viisailla aika paljon opittavaa ja asenteita muutettavana.
Me pidettiin tarpojien kanssa kokous, jossa tehtiin kasvisruokaa ja tutustutiin reiluun kauppaan ym. vaikka ne nyt käytännössä ei toisiinsa suoraan liitykään. Kun tytöt sai itse pilkkoa tofun ja tiesi vielä mitä se on, maistui wokki mitä parhaimmalta. Todennäköisesti tulevat kasvispäivät ja -leirit eivät kyseisiä lapsia ainakaan saa enää nyrpistelemään nokkaansa.
Ja itsehän olen vegetaristi, mutten silti koske pinaattikeittoon pitkällä tikullakaan. Ei kaikesta tarvitse tykätä, sisälsi se sitten lihaa tai papua. Eikä se lihakaan maistu hyvältä, jos ei sitä osaa valmistaa, joten miksi kasvis maistuisi?
Mielestäni on surullista, että vieläkin vuonna 2010 puhutaan kasviruuasta jonain outona, pahana poikkeustilana. Viimeistään nyt pitäisi fiksujen ihmisten ymmärtää, ettei liha joka ikisellä aterialla ole mikään elinehto, tärkein ihmisoikeus tai laissa säädetty normi! Suurin osa maapallon asukkaista nauttii lihaa "juhlaruokana" silloin tällöin (ja näin Suomessakin tehtiin ennen), mikä on ekologisesti järkevää ja terveellistä.
Toivoisin, että edes me partionjohtajat kasvattaisimme uutta sukupolvea nauttimaan hyvästä, täysipainoisesta ruuasta (oli siinä lihaa tai ei) ilman asennevammoja tai jaotteluja. Linssit ja härkäpavut maistuvat takuulla lapsille, jos aikuiset eivät tee niistä yököttelynumeroa. Partioleirit ovat mitä mahtavin mahdollisuus muuttaa asenteita ja tämän maan ruokatottumuksia parempaan suuntaan.
Uskokaa tai älkää, ilman lihaleikkelettä aamiaisella pärjää - ihan jokainen.
Soijasta menee lähes 90 % karjan ravinnoksi, joka sittemmin päätyy Sinun ja muiden lihaa syövien lautaselle. Se siis siitä.
Mielestäni kasvisruokaleiri/kasvisruokapäivä ideana olisi hyvä! Tosin lakto-ovo ruoka ei välttämättä ole juurikaan ole ekologisempi kuin liha. Tarkoitan siis sitä, jos ruoka pilataan sillä, että se uitetaan juustossa voissa ja kermassa maun hakemiseksi.. Toivottavasti hommaa siis ei pilata osaamattomuudella. Itse ainakin muistan Taruksella rakennusleirillä syöneeni kasviruokana keittoa, joka käytännössä oli vettä jossa oli hiukan pakastevihanneksena..=o( Tälläinenhän vain lisää huonoja ennakkoluuloja.
Kasvisruokahan on hyvin maustettuna hyvää, eikä siihen voi yleistää tätä "kaikki kasvisruoka on pahaa" vaikka ymmärrän, että jos ainoat kokemukset kasviruuasta on mauton laitosruoka, saattaa mielipide olla tätä..
Jaa-a. Ulkolaista soijaa vai kotimaista lihaa. Asiat eivät ole niin yksinkertaisia. Kaikki tehotuotanto oli se sitten lihaa tai porkkanoita on luontoa rasittavaa. Ei se soijakaan ilman lannoitteita, tuholaismyrkkyjä ja vettä kasva tehokkaasti. Alkaa kyllästyttämään tämä kasvis-intoilu. Ei se kuulkaa tätä maailmaa pelasta.
"Ulkolaista soijaa vai kotimaista lihaa." - Ymmärräthän sen, että sille lihalle on joka tapauksessa syötetty kasvatettua rehua. Vaikka et itse söisi ulkomailta tuotua soijaa, se kotimainen sika tai nauta jota syöt, on mahdollisesti syönyt sitä. Siinä sitten valinta - syötkö sitä kerran kasvatettua kasvisruokaa, vai sitä lihaa, joka on ensin syönyt sitä kasvatettua kasvisruokaa. Lisäksi luomukasviksia on helpompi saada kuin luomulihaa.
Hienoa toimintaa Rinkeli-leirillä ja erinomaisia huomioita Maria Rahkolalta. Juuri helppous, edullisuus ja ekologisuus tekevät kasvisruuasta loistavaa leirimuonaa. Ei tarvita kylmäkontteja tai jääkaappeja, jos jauheliha korvataan edes joskus halvalla, kevyellä, lämpimässä säilyvällä ja ravintoarvoiltaan jauhelihaa vastaavalla soijarouheella.
Kasvisruoka voi myös olla täyttävää ja ravitsevaa, toisin kuin monilla leireillä nyt. Proteiineja saa myös muualta kuin lihasta, mutta ravitsevia kasvisruokia pitää myös osata valmistaa. Muonittajien koulutukseen olisi siis syytä panostaa, jotta leiriläiset eivät joutuisi elämään suklaalla kuten itse viime kesänä tein syömäni vihanneskeiton korvattua minimaalisen osan päivän energiantarpeesta.
Ennakkoluulot kasvisruokaa kohtaan ovat edelleen kovia, mikä näkyy myös oheisen kyselyn vastausvaihtoehdoissa. Kuitenkin esim. koulujen suosikkiruoka pinaattiletut on lakto-ovovegetaarista. Kasvisruoka ei ole pahaa ainakaan silloin, jos sitä ei erota vastaavasta liharuuasta. Tämä ei tietenkään ole kasvisruuan tarkoitus, mutta askel oikeaan asennekasvatukseen. Myös leireillä voi siis elää kasvisruualla, ja vieläpä helpottaa samalla kaikkien elämää ja kukkaroa!
Kirjoita uusi kommentti