Kasvot

Kuka vain voi pukeutua partioboksereihin, joissa lukee ”Partio iholla, ilo ja ystävyys sydämessä”. Toiset tallentavat partion iholle kirjaimellisesti.
Lappeenrantalainen Mikko Haaja, 19, on tatuoinut niskaansa lippukuntansa huivimerkin kuvan. Lappeenrannan Walliveljien huivimerkki on punainen tähtimäinen kuvio mustalla pohjalla. Keskellä merkkiä on yhteenliitetyt kädet, jotka symboloivat veljeyttä. Haaja hankki tatuointinsa yhdentoista partiovuoden jälkeen viime vuoden syksyllä.
– Kannan kuvaa ylpeydellä. Kuva symboloi veljeyttä.
Idea tatuoinnista tuli Haajan partiokaverilta. Haaja oli jo suunnittelut hankkivansa tatuoinnin, mutta hän ei ollut keksinyt itselleen sopivaa. Hän halusi jotain, joka merkitsisi hänelle paljon.
– Kaveri heitti, että miten olisi Walliveljien merkki. Se tuntui heti omalta. Olin harkinnut partioliljaa, mutta symboli ei ole minulle niin läheinen kuin oman lippukuntani logo.
Haaja ei joutunut kärsimään lippukuntansa logon vuoksi.
– Tatuointi valmistui tuntui noin tunnissa, eikä se juurikaan sattunut.
Haajan tatuointiin on reagoitu pääasiassa positiivisesti. Haajan isä totesi vain ”hieno homma”, kun poika ilmoitti suunnitelmistaan.
– Onhan tämä eri asia kuin joidenkin pääkallojen tatuoiminen.
Partioleirillä joku kaveri on ehdottanut leikkimielisesti, että Haaja voisi tatuoida itseensä koko partioasun nappeineen kaikkineen. Sitä hän ei kuitenkaan aio tehdä. Koko huivikaan tatuoituna ei houkuta.
– Käytän aitoa huiviani kuitenkin aina partiossa.
Tatuointi kuvaa osaltaan Haajan uskollisuutta partiota kohtaan.
– Tunnen erityistä lojaaliutta lippukuntaani kohtaan. Toki koko partioharrastus on tärkeä, mutta oma lippukunta ja oma porukka on ensisijalla. Partio on enemmän kuin harrastus, se on elämäntapa.
Voisiko näin uskollinen jäsen koskaan vaihtaa lippukuntaa? Haaja sanoo, ettei se ole täysin poissuljettu vaihtoehto, vaikka hän ei ole sitä ikinä kuvitellut.
– Jos asuisin monta kymmentä vuotta ihan toisella puolella Suomea, voisin tutustua paikalliseen toimintaan. Lappeenrannan Walliveljet on kuitenkin kotilippukuntani, enkä tatuoisi itseeni muun lippukunnan merkkiä, Haaja toteaa.
Teksti: Liisa Lundell, kuva: Joel Nykter

Kommentit
Olen aloittanut lippukunnanjohtajan pestissä tänä syksynä ja sain käsiini lippukunnan rauniot. Päätin tuolloin, että jos lippukunta on pystyssä vielä 3v päästä, tatuoin itseeni lippukuntamme logon, joka on muuten kaiken lisäksi vielä älyttömän hieno!
Todella hieno ele ja hyvä idea! Myös tyylikäs huivimerkki jota voi ylpeänä kantaa toivottavasti koko elämän.
En tiedä kuinka järkevää on tuo tatuointi on? Vanhemmiten voivat olla aika ryppyisiä.
Ainakin verenluovutus tyssää joksikin aikaa tatuoinnin ottajille samoin lävistyksen ottajille.
Todella kova jätkä varmaakin tatuoittaa itselle koko partiopuvun merkkeinee kaikkineen.
En toivo jatkossa Partiojohtajanlehden kannustavan tatuoimiseen ja itsensä silpomiseen tms.
Kiva kuulla, ettet toivo. Silti on ihmisiä, jotka pitävät tatuointeja nätteinä ja heillä on oikeus mielipiteeseensä.
Itsekään en pidä tatuointeja lääketieteellisesti fiksuna juttuja. Mutta on niitä hullumpiakin asioita, mitä voi elämässään tehdä.
Harmi, kun oman lippukunnan logo (käpy) ei ehkä olisi se hienoin mahdollinen tatuointi... 100- vuotislogosta tuttu kyyhkynen tosin on omaan nilkkaan hakattu :)
Upea tunnus lippukunnalla! Kyllä tuota sopii pitää ylpeästi esillä :-)
Kirjoita uusi kommentti