Kasvot: Maagisen Elämäniloinen Poleemikko
Vai ehkä Mahtavan Eettinen Penninvenyttäjä? Euroopan parlamentin jäsen Sirpa Pietikäinen samaistuu sudenpentuarvonimigeneraattorin selityksiin lyhenteelle MEP.
− Ehdottomasti maagisen elämäniloinen poleemikko. Minulla on positiivinen asenne elämään. Ongelmien sijasta näen haasteita, kuten vaikka ilmastomuutoksessa. Poleemikko siksi, että minulla on vahvat mielipiteet. Ehkä hiukan olen myös penninvenyttäjä. Ympäristön vuoksi jokaisen pitäisi olla, Pietikäinen sanoo.

Kilkkeen pestikone tarjoaisi ympäristötiedostavalle Sirpa Pietikäiselle hommaa vesilaakson ohjelmassa. Toistaiseksi hän on ollut leireillä vain vierailemassa.
Aiemmin Suomen ympäristöministeri ja nyt Euroopan parlamentin ympäristöasioitakin käsittelevän valiokunnan jäsen ei ole nuorena ollut partiossa, mutta määrittelee itsensä "myöhäispartiolaiseksi". Liike on tullut Pietikäistä lähelle työn kautta esimerkiksi partioparlamentaarikoissa ja YK-liitossa.
Pietikäinen myöntää, että hänen partiolaisista saamansa kuva on ehkä hieman idealistinen.
− Käytän toisinaan itsekin partion periaatetta, jonka mukaan yksi hyvä teko päivässä pelastaa mailman.
Soppa jäähtyisi ennen kuin teltat olisivat pystyssä
Pietikäinen kertoo arvostavansa partiolaisten henkilökohtaista luontosuhdetta. Hän antaa myös tunnustusta partion järjestämälle ympäristökoulutukselle.
Virkansa puolesta suurilla leireillä vieraillut Pietikäinen arvelee, että yhteiskunnan rakentaminen eroaa partioleirin rakentamisesta järjestelmällisyydessä. Leirinrakentajien hyväksi.
− Partiossa kaikki toimivat vapaaehtoisesti, saman asian puolesta ja into piukassa. Jos yhteiskunta rakentaisi leiriä, mukana olisi aina osa, jonka mielestä koko leiriä ei pitäisi rakentaa, toisista partiotakaan ei pitäisi olla olemassa. Muutamat purkaisivat leiriä toisesta päästä. Soppa jäähtyisi, ennen kuin teltat olisivat pystyssä.
Samaan hengenvetoon hän toteaa, että tämä ainoa tapa, jos halutaan kaikki mukaan.
− Kun erimielisyydet laitetaan sivuun, saadaan suuria aikaan.
Kukaan ei ole liian nuori ottamaan kantaa
Ikäsyrjintä yhteiskunnallisessa keskustelussa on Pietikäisestä turhaa. Monella 12−18-vuotiaalla voi olla hänen mukaansa internetaikana hyvinkin laaja maailmankuva.
Pietikäinen vahvistaa, että Euroopan parlamentissa kuuluu myös nuorten ääni, esimerkiksi nuorten parlamentin kautta.
− Nuoret ovat aktiivisia. Heiltä tulee silloin tällöin sähköpostia ja niin pitäisikin. Asia voi olla pieni, mutta kukaan ei voi olla liian pieni ottamaan kantaa suuriin asioihin, esimerkiksi ilmastonmuutoskeskusteluun.
Teksti: Maria Skarp, kuva: Sirpa Pietikäisen henkilökohtainen arkisto

Kommentit
Kirjoita uusi kommentti